Az önkormányzati lakásokat mára kihalás szélére sodorta az elmúlt 20 év privatizációs kényszere. A lepusztulás és panamázás oltárképévé vált bérlakások önkormányzati tulajdonosai tankönyvi igényességgel bizonyították, hogy az "állam rossz gazda". Ráadásul a vagyon egy része rátermett vállalkozók és gondos magánemberek helyett dörzsölt polgármesterek rokonsága között lett szétosztva, mindenki nagy sajánlatára. (bővebben itt)
Bihari út 8/c (2004) - Itt laknál?
Együtt pusztultak az önkormányzati lakásállománnyal azok a szociális lakások, amik megfoghatnák azok százezreit, akiknek lakásait az elkövetkezendő két évben elárverezi a bankjuk. Továbbá amely mobilizálhatná azokat, akik a vidéki munkanélküliség elől nagyvárosba költöznének, ha a lakbér nem lenne háromszorosa a vidékinek. A belvárosi rekonstrukciós programok kitelepített áldozatait pedig benntarthatná a felújított városrészekben.
(szoc lakások Szerbiában és Szlovéniában - olcsó és nagy)
Az elmúlt években néhány látvány-projekt keretében megvalósult házak jó példával szolgának, hatásuk azonban érzékelhetetlen. A Práter utcai szociális ház hiába érdemelte ki a nemzetközi építész szakma figyelmét, nem jutott túl a prototípus fázison. Felmerül a kérdés: milyen egy ideális szociális lakóház? Építészetileg, város-tervezési szempontból és szociólógiailag is vannak bőven válaszok, melyek hajlamosak ellentmondani egymásnak, a politikaiakról nem is beszélve. (ha érdekel még a téma)
Szoc lakások a Práter utcában, József utcában és Szombathelyen)
Egyrészt az építész munkája annál nagyobb hatással lehet egy házban élők közösségi életére, minél kiszolgáltatottabbak a lakók. Akiknek nincs pénze arra, hogy oda járjon szórakozni/mosni/óvódába, ahova jól esik, igénybe fogja venni egy épület közösségi tereit még akkor is, ha az első alkalmakkor kényelmetlenek érzi az ismeretlenek társaságát. Másrészről az ingatlanárak, a rehabilitációs programok, a közlekedésfejlesztés mind meghatározza, hogy hova érdemes építkezni egy kormányzati vagy önkormányzati szociális projekt keretében. Szociológiailag pedig felmerül, hogy milyen hatása van a családokra az, ha szomszédjaik mind hozzájuk hasonlóan szegények, és az is, hogy milyen - szociális támogatások negatív hatásait ellenző - ösztönzőkkel támogatják őket egy lakásprogram keretében.
A lakhatási nehézségek egyre nagyobb nyomást jelentenek majd a kormányzat és önkormányzatok számára az elkövetkező években. Hogy miként reagálnak erre a nyomásra, még kérdéses.